Filtry do wody, Uzdatnianie wody


Idź do treści

ARTYKULY

Jak niedopuścić już nigdy do powstawania "kamienia" w czajniku.

Wszyscy lubimy pić kawę czy herbatę. Ale dlaczego gotujemy wodę w ochydnych zakamienionych czajnikach? Później wylewamy do zlewu resztki pokruszonego kamienia. Czy tak musi być?

Większość ludzi posiada zakamienione czajniki. Nie zdają sobie sprawy, że taka sytuacja jest nienormalna i tak nie powinno być. Uważają za normalną rzecz, że ich nowy czajnik elektryczny czy ogrzewany gazem po kilku miesiącach nadaje się na złom. Zarasta w szybkim tempie kamieniem. Już przy temperaturze 60 st. Celsjusza na grzałkach czy dnie czajnika pojawia się biały nalot, przechodzący często w kolor rdzawy. Tworzy się kilkumilimetrowa skorupa, która odpadnie sama albo musimy ją zbijać. To wapń i magnez wymieszany z żelazem. Do tego stopnia skorupa jest gruba, że niektórych czajników nawet nie da się odkamienić.

Dlaczego nasze czajniki tak ochydnie wyglądają? Dlaczego przywykliśmy do takiego wyglądu? Dlatego, że lejemy do nich "kranówkę" niskiej jakości. Tak wygląda to poniżej

Tak dużo się tego nagromadzi, że trzeba taki czajnik potraktować np. octem. Gotujemy ocet do momentu odpadnięcia kamienia z grzałek. To stary sposób gospodyń domowych. I tak w kółko. Odkamienianie czajnika octem czy chemicznymi preparatami to syzyfowa praca. Kamień, rdza i tak powróci. Problem w tym, że nie cały kamień z wody odkłada się w czajniku. Gdyby nawet tak było, wypijalibyśmy wówczas wodę bardzo miękką. Niestety wypijamy z kawą czy herbatą kamień, który nie do końca osadził się czajniku. Kamień jest rozpuszczony w wodzie i trzeba zastosować filtry, które oddzielą kamień od wody. Czy nie lepiej spowodować aby kamień w czajniku nigdy się nie pojawił? Nie musielibyśmy czyścić czajnika czy kupować nowego co pół roku.

Jesteśmy w Unii Europejskiej i powinniśmy mieć większą świadomość. Mamy ładne samochody, ładne domy i kuchnie w tych domach. Ale czajniki w wielu pięknych kuchniach są okropne. Takie wypijanie, całymi latami, zakamienionej wody może rzutować na zdrowie. W gabinecie USG można dowiedzieć się, że jakość wypijanej wody ma ogromny wpływ na nasze narządy wewnętrzne. Kamienie w woreczku żółciowym, na nerkach, itp. może powodować zakamieniona woda.

Zadajecie sobie pewnie pytanie. Czy jest wogóle możliwe aby w moim czajniku nie gromadził się kamień? Odpowiedź brzmi tak. Czajnik może lśnić wiecznie. Są czajniki, które nigdy się nie zakamieniają. To takie, do których wlewamy miękką niskomineralizowaną wodę. Taka woda występuje w górach lub po filtrach do wody. Prawda, że estetyczniej i higieniczniej wygląda taki czajnik. Czy nie przyjemniej wtedy gotować wodę na kawę czy herbatę?

Niezakamieniony czajnik możemy mieć wlewając do niego wodę osmotyczną. To woda kranowa, która przeszła proces odwróconej osmozy. Kamień został odseparowany od wody i odprowadzony do kanalizacji. Lepiej zainstalować filtr niż wiecznie walczyć z kamieniem w czajniku.


-----------------------------------------------------------------------------------------------------


Jak pozbyć się "kamiena" z kabiny prysznicowej raz na zawsze ?

Na rynku, aż się roi od cudownych preparatów do czyszczenia kabin prysznicowych. Preparaty te są bardzo dobre. Oczyszczają wspaniale, ale tylko na chwilę. Praca z nimi to "syzyfowa praca". Kamień i tak powróci.

Czy nie męczy was systematyczne szorowanie kabiny? Czy nie byłoby wspaniale mieć ten problem z głowy? Problem, który występuje u większości? Po co przesiadywać godzinami w kabinie i ją wiecznie pucować. Po co płacić za proszki, żele, płyny do czyszczenia. Strata pieniędzy i czasu.

Problem tkwi w twardej wodzie. Tam gdzie woda jest miękka problem kamienia nie występuje. Po prostu nie ma się co osadzać. Woda deszczowa jest wodą miękką. Gdyby woda deszczowa była wodą twardą, wszędzie mielibyśmy go pełno. Zakamienione trawniki, chodnik, dachy domów. Trzebaby było szorować szyby samochodowe po kilku ulewach i chodzić do samochodu z tymi samymi preparatami co do kabiny prysznicowej. Woda deszczowa tak samo jak woda z potoków górskich to wody miękkie nie zostawiające po sobie osadów i nieestetycznych zacieków z kamienia.

Przypomnijmy, że woda miękka waha się w przedziale 30 do 90 mg\l. Woda twarda 250 do 500 mg\l. I taka w tym przedziale najczęściej jest spotykana w wodociągach miejskich.

Kamień to nic innego jak wapń i magnez w dużych ilościach. Jest rozpuszczony w wodzie i wszędzie się osadza. Nigdy nie zlikwidują go odkamieniacze. Jeżeli usuniemy kamień z wody, to nigdy nie biędzie się osadzał na niczym. Do tego celu służą zmiękczacze. Prostym językiem. Oddzielają kamień od wody. Odfiltrowują go raz na zawsze do kanalizacji. Ginie nam raz na zawsze problem szorowania, kupowania preparatów i czasu poświęconego na szorowanie.

W efekcie końcowym mamy wodę w kabinie prysznicową jak wodę deszczową. Bez kamienia. Na rynku pojawiły się ostatno mini zmiękczacze. Mogą być również stosowane w blokach mieszkalnych. Ich niewielkie rozmiary ( 25 cm wysokości ) pozwalają zamontować to urządzenie za wodomierzem w kuchni czy łazience. Preparat w płynie, żelu czy proszku powinniśmy zastosować do czyszczenia kabiny tylko raz. Po tej czynności powinniśmy zainstalować urządzenie zmiękczające.


Nie płać za preparaty odkamieniające -
zainstaluj zmiękczacz.




-----------------------------------------------------------------------------------------------------


Jak zjonizowana woda alkaliczna zabija komórki nowotworowe i jak ją przygotować.

Wiele badań było przeprowadzonych na wodzie alkalicznej, która pomaga naszemu organizmowi wydalić toksyny, metabolizuje ciało i wydala komórki nowotworowe. Większość badań nad wodą alkaliczną została wykonana w Japonii.

W tym kraju od ponad 30 lat świat fascynują wskaźniki zdrowia populacji Japoni. W Japonii i Korei Południowej istnieja szpitale w których zamiast drogich leków i antybiotyków często uzywana jest woda alkaliczna, stąd Japończycy mają największą długość życia na świecie!

Wartość pH jest miarą kwasowości i zasadowości. Czysta woda deszczowa jest uważana za neutralną wodę i ma pH 7. Kwaśna jest każda wartość poniżej 7, podczas gdy każda wartość powyżej 7 jest uważana za zasadową ( alkaliczną ).

Jeśli chodzi o pH w organizmie człowieka, nie można omówić o pH w całym ciele. Nie możemy go uogólniać, ponieważ każdy organ ma inną wartość pH.
Dlaczego woda alkaliczna?

Picie zjonizowanej wody alkalicznej w dzisiejszych czasach ma ogromne znaczenie. Nasze ciała są głównie oparte na wodzie i pH, które wpływa na nasze zdrowie, a także każdą chorobę.


Nasza typowa nowoczesna dieta jest głównym powodem, dla którego nasze ciała są zbyt kwaśne. To jest przede wszystkim oparte na alkoholu, na dużej ilości cukru, kofeiny, przetworzonej żywności, soli, mięsa, mleka, itp. W przypadkach, gdy pojawia się zbyt kwaśne środowisko w organizmie, to organizm pokazuje nam wiele znaków w tym słabym układzie odpornościowym jak: bóle głowy, zmęczenie, ból brzucha, choroby, itp.

Jeśli środowisko jest zbyt kwaśne to zdrowe komórki mogą stać się toksyczne co prowadzi do ostatecznej śmierci komórki. Ta nierównowaga koroduje tkanki. Komórki nowotworowe nie mogą żyć w wodzie alkalicznej.

Zjonizowana woda alkaliczna, jest naturalnym przeciwutleniaczem neutralizującym szkodliwe skutki aktywności wolnych rodników, alkalizuje organizm lepiej nawadnia komórki, dostarcza więcej tlenu, posiada mniejsze napięcie powierzchniowe.

Codzienne picie zjonizowanej wody alkalicznej poprawia ogólne samopoczucie i zdrowie.
Do wytwarzania zjonizowanej wody alkalicznej służą jonizatory domowego użytku.
Wodę alkaliczną należy spożywać rano na pusty żołądek przed jedzeniem i w ciągu całego dnia w ilosci 2-2,5 litra.

Napój ten pomoże Ci osiągnąć idealną równowagę zasadową w organizmie. Nie wahaj się i rozpocznij natychmiast. Twoje ciało będzie wdzięczne.
www.filtrydowody.gorzow.pl

Tagi: filtry do wody, filtry wodne, filtrowanie wody, filtry wody pitnej, filtr wodny, filtr do wody, filtry do wody pitnej, filtry przemysłowe, filtry osmoza, filtry odwrócona osmoza, filtry osmotyczne, filtr osmozy, woda czysta, zmiękczanie wody, zmiękczacze wody, odżelaziacze, odżelazianie wody, osmoza, odwrócona osmoza, systemy uzdatniania wody, twarda woda, twardość wody, wody pitnej, odmanganianie wody, demineralizacja wody, dejonizacja, uzdatnianie wody, uzdatnianie wody pitnej, oczyszczanie wody, dezynfekcja wody, lampy uv, dystrybutory wody, dystrybutory do wody, ekologia, reverse osmosis, Umkehrosmose, softener, water softener, water filters, Enthärt

Strona główna | Odwrócona osmoza | Zmiekczacze | Odzelaziacze | Big Blue | Lampy UV | Jonizatory naczyniowe | Jonizatory przeplywowe | Dystrybutory | Automat | Gastronomia | GALERIA | ARTYKULY | REFERENCJE | Przepisy | Infografika | Suplementy diety | Praktyczne ksiazki | KONTAKT | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego